Python Nedir?

python-nedir-ipcisco

Python Programlama Dili

 

Bu yazımızda Python nedir sorusuna yanıt arayacağız. Python, 1990 yılında Guido Van Rossum tarafından temelleri atılmış, son yılların en popüler yüksek seviyeli ve nesne yönelimli bir programlama dilidir. İsmi ilk etapta bir yılan türünden alınmış gibi görünse de, Python programlama dilinin isim kaynağı, temellerini atan Guido Van Rossum ‘un en sevdiği İngiliz komedi grubu Monty Python’s Flying Circu isimli gösterisidir.

python-programlama-dili

 

Neden Python?

 

Python nedir sorusuna yanıt bulduğumuza göre, şimdi sıra geldi neden Python kullandığımıza. Yazılım mühendisleri ve yazılım ile ilgilenen diğer meslek grupları açısından en popüler programlama dillerinden biri olan Python ‘un bu popülerliğinin birçok nedeni var. Neden Python bu kadar popüler diye sorduğumuzda, birçok nedeni ardı ardına sıralayabiliriz. Bu özellikleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 

  • Python kodlarındaki sadelik
  • Kolay öğrenilebilir bir programlama dili
  • Hızlı
  • Farklı bir derleyiciye ihtiyacı yok
  • Düzenli bir kod yapısı
  • İnsan gözüyle kolay okunabilir

 

Python dilini popüler yapan en temel özelliği oldukça sade bir yapısının olması. Python kodlarındaki bu sadelik, onu aynı zamanda da kolay öğrenilebilen bir program yapıyor şüphesiz. Yüksek seviyeli kodlama işlemlerini daha basit bir dille kolayca yapabiliyorsunuz.

 

Diğer programlama dilleri ile karşılaştırıldığında, Python oldukça hızlı bir programlama dili. Diğer bir çok programlama dilinde hız bir dezavantajken, Python bu konuda bir avantaja sahip.

 

Python farklı bir derleyiciye ihtiyaç duymuyor. Birçok programlama dilini derlemek için farklı bir derleme programı indirmek ve kullanamak gerekirken, Python da bu gibi bir ihtiyaç yok.

 

Python kodlarının yapısı oldukça düzenli ve karmaşıklık minimum düzeyde. Bu da Python programlama dilini, insan gözüyle anlaşılır kılıyor.

 

Python Nerede Kullanılır?

 

Python programlama dili, teknolojinin birçok alanında kullanıldığı gibi, farklı sektörlerde de kullanılmaktadır. Son zamanların en popüler programlama dillerinden biri olan Python, aşağıdaki alanlarda oldukça çok kullanılır:

 

  • Bilgi Teknolojileri
  • Bilim ve Teknoloji
  • Siber Güvenlik
  • Askeri Sistemler

 

Python ile Ne Yazılabilir?

 

Python nedir sorusuna baktık, peki Python ile ne yazılabilir? Python  son dönemin en önemli ve popüler programlama dillerinden biridir. Python ile bir çok alanda kod yazabilir, farklı programlar üretebilirsiniz. Web uygulamalrından, veri analizi programlarına, görsel uygulamalardan, masaüstü programlara kadar birçok farklı programı, Python dili ile yazabilirsiniz.

 

Python Sürümleri Nelerdir?

 

Python programlama dilinin ortaya çıkışından bugüne birçok sürümü yayınlanmıştır. 1994 yılında yayınlanan ilk Python sürümü, Python 1.0 sonrasında Python 2 gelmiştir. Bu ana sürümlerin alt sürümleri de bu süreçte yayınlanmıştır. Bu alt sürümler de 2.x.y şeklinde, örneğin 2.3.5 gibi sürümlerdir. Şu an Python 3.x sürümleri kullanılmaktadır.

 

Python sürümleri birbirleri ile uyumlu olabildiği gibi, büyük değişiklikler olan ana sürümlerde Python sürümleri uyumlu değildir. Örneğin Python 2 ile yazılan bir program, Python 3 ile uyumlu değildir.

 

Peki bir yazılım mühendisi, bilgisayar mühendisi veya network mühendisi olarak hangi Python sürümünü kullanacaksınız? Python öğrenmeye yeni başlayacaksanız, bizim tavsiyemiz kesinlikle Python 3 ile bu özel dili öğrenmeniz. Tabi farklı sürümler ile yazılmış programlar üzerinde çalıştığınızda, önceki sürümler ile ilgili fikir sahibi olmanız gerekir. O zaman bu farkları da öğrenmeniz, sizin için yararlı olacaktır.

 

Python Nasıl Kurulur?

 

Python derleyiciye ihtiyaç duyan diğer programlama dillerinin aksine, bir çok işletim sisteminde hazır olarak kullanabileceğiniz şekilde gelir. Python sürümleri Linux sürürümlerinde, Mac bilgisayarlarda ve son Windows sistemlerinde kurulu olarak gelir. Sizin yapmanız gereken de sadece, kodlarınızı yazıp çalıştırmak olur.

 

Küçük Bir Başlangıç: Python Merhaba Dünya

 

Bir programlama dili öğrenilmeye başlandığında ilk yazılan kod, Hello World kodu olur. Biz de bu geleneği bozmayalım ve Python ile Hello World nasıl yazacağız hadi öğrenelim. Python dilinde Merhaba Dünya yazdırmak için, “print” anahtar kelimesinden sonra, parantez içinde tırnak işaretleri arasına bu ifadeyi yazarız. Sizin de gördüğünüz gibi, C++ ve Java da olduğundan oldukça kısa bir kod oldu.

 

print(“Merhaba Dünya”)

 

Bu kod parçacığından da anlaşıldığı üzere, Python nedir sorusunun yanıtlarından biri de, kolaylık ve rahatlıktır.

 

python-merhaba-dunya-hello-world

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *